W ramach przedsięwzięcia pn. „Benchmarking usług publicznych” realizowane są działania prowadzone w dwóch ścieżkach:
- ścieżce regularnego benchmarkingu – obowiązkowej dla wszystkich uczestników projektu,
- ścieżce fakultatywnej – obejmującej działania realizowane w ramach Grupy Innowacji Samorządowych (GIS) oraz badania ad hoc.
Ścieżka regularnego benchmarkingu zakłada coroczny udział uczestników w co najmniej czterech badaniach tematycznych. Jej celem jest zwiększanie efektywności realizacji zadań publicznych poprzez wykorzystanie wiedzy eksperckiej, wymianę doświadczeń oraz współpracę pomiędzy uczestnikami benchmarkingu.
Przyjęty model działania opiera się na rocznym cyklu benchmarkingowym, obejmującym:
- realizację badań benchmarkingowych w czterech procesach, które co do zasady mają charakter powtarzalny i będą prowadzone w cyklu minimum trzyletnim; obszary badań wybierane są we współpracy z koordynatorami benchmarkingu,
- opracowanie zestawu wskaźników dla każdego z procesów,
- możliwość przeprowadzenia pilotażowego badania z udziałem wybranych jednostek samorządu terytorialnego zainteresowanych udziałem w pilotażu,
- doskonalenie metodologii badawczej, realizację badania docelowego oraz analizę i porównanie wyników,
- możliwość zmiany maksymalnie dwóch procesów po zakończeniu rocznego cyklu badawczego – na wniosek koordynatorów benchmarkingu.
W 2025 roku badaniami benchmarkingowymi objęto następujące obszary:
- Funkcjonowanie urzędu,
- Zarządzanie zasobami ludzkimi,
- Monitorowanie zobowiązań wynikających z tytułu podatku od nieruchomości,
- Gospodarka odpadami komunalnymi.