„Benchmarking usług publicznych” to kontynuacja działań benchmarkingowych prowadzonych przez Śląski Związek Gmin i Powiatów nieprzerwanie od 2011 roku.
Inicjatywa została zapoczątkowana w ramach projektu współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej pn. „Benchmarking – narzędzie efektywnej kontroli zarządczej w urzędach miast na prawach powiatu, urzędach gmin i starostwach powiatowych”, a następnie była rozwijana jako przedsięwzięcie własne pod nazwą „Benchmarking – Kontynuacja”.
Na przestrzeni lat grupa benchmarkingowa ewoluowała i poszerzała swoje działania. Obecnie przedsięwzięcie realizowane jest we współpracy z 54 jednostkami samorządu terytorialnego, w tym: